ons 26 dec.
|Sydkustens at Pillehill
Vinprovning - Syrah vs Shiraz! (1)
Shiraz eller syrah – samma druva men ändå olika. Inte minst beroende på varifrån vinet kommer och hur det smakar. Här blir det en kul och lärorik provning av olika distrikt, terroir och stilar ihop med vår sommelier Jannike.


Tid och plats
26 dec. 2018 15:00
Sydkustens at Pillehill, Östra Vemmenhög, 274 54 Skivarp, Sverige
Om evenemanget
Med en doft och smak packad med bärighet, både ljusa och mörka, som hallon, svartvinbär, mullbär, björnbär, körsbär och plommon. Vanligt är också en pepprighet och toner av rökighet och choklad. De är nästan alltid sträva, har en relativt hög alkoholhalt och en pigg syra. I alla fall om det är en klassisk syrah.
Men shiraz då? Vad skiljer stilarna åt och vad passar att äta till de olika?
Ni får testa 5 olika kvalitetsviner i olika stilar.
Provningen tar ca 1,5 - 2 timmar och följs av en temameny.
Pris för endast provning: 525 kr
Pris för provning och trerätters temameny: 1015 kr
Kombinera med boende! Provning, temameny, del i dubbelrum samt frukost 1538 kr/pers -1590 kr/pers beroende på rum.
(För de som inte önskar delta i provningen går det bra att endast boka temamiddag, gör då detta via telefon 0411-532010)
Anmälan till vinprovning är bindande och avbokning senare än 7 dagar innan debiteras.